مصاحبه با مهدی اعیان منش

مصاحبه با مهدی اعیان منش مدیر جهاد کشاورزی استهبان
گروه استان‌ها- رئیس کمیسیون صادرات و واردات اتاق بازرگانان فارس گفت: انحصار طلبی در بحث صادرات خشکبار به ویژه پسته و انجیر زیاد است و همین انحصارطلبی‌های سبب شده که یک عده به هر قیمتی که بخواهند محصول را از تولیدکننده و باغدار خریداری ‌کنند.

شهرستان استهبان قطب تولید انجیر خشک و دیم ایران و خاورمیانه است. نزدیک 25 هزار و 500 هکتار سطح زیر کشت باغات انجیر استهبان است و سالانه حدود بین 20 تا 23 هزار تن انجیر از باغات این شهرستان برداشت می‌شود.
مهدی اعیان‌منش مدیر جهاد کشاورزی استهبان در بیان اینکه انجیر خشک چهارمین خشکبار صادراتی ایران است و ارزآوری خوبی دارد به طوری که سال گذشته بین 70 تا 100 میلیون دلار ارزآوری از انجیر داشتیم، می‌افزاید: یکی از کشورهای مقصد صادراتی انجیر ما چین است که البته این محصول استهبان به صورت قاچاق به سمت چین می‌رود به این صورت که اول به سمت ویتنام می‌رود و بعد وارد چین می‌شود و بعد از چین، ژاپن، کشورهای اروپایی و آمریکایی مقصد صادراتی انجیر هستند.  
خام فروشی مشکل اساسی صادرات انجیر استهبان
اعیان‌منش در مورد توسعه صنایع فرآوری در شهرستان استهبان با بیان اینکه در بحث تولید شربت انجیر، کلوچه انجیر، مسقطی انجیر چند کارگاه صنعتی کوچک در استهبان وجود دارد که یکی از کارگاه‌های می‌خواهد با توسعه به صورت وسیع‌تر و در سطح کارخانه فعالیت خود را استارت بزند، می‌گوید: به دنبال توسعه فرآوری انجیر به صورت کمپوت انجیر، مربای انجیر، ژل انجیر در این شهرستان هستیم.
وی با ابراز تاسف از خام‌فروشی انجیر استهبان می‌افزاید: در حال حاضر انجیر استهبان در بسته‌های 5 و 10 کیلویی صادر می‌شود و حداقل‌اش این است که ما بتوانیم در بسته‌بندی کوچک‌تر  این محصول را عرضه کنیم تا ارزش افزوده بیشتری داشته باشد.
مدیرجهاد کشاورزی استهبان معتقد است که فرآوری و بسته‌بندی انجیر در این شهرستان جای کار زیادی دارد و می‌طلبد که تلاش بیشتری در این زمینه انجام شود.
بهره‌برداران به توصیه‌های مدیر پارسل خود توجه کنند
مهدی اعیان‌منش، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان استهبان درباره گلایه بهره‌برداران نسبت به عدم حضور مسئولان جهادکشاورزی در کنار باغدران می‌گوید: براساس نظام نوین ترویج هر منطقه به تعدادی پهنه و پارسل تقسیم‌بندی شده و هر پهنه و پارسل یک مدیر دارد که به آن قسمت سرکشی می‌کند به بهره‌برداران مشاوره و راهنمایی می‌دهد و کلاس ترویجی برگزار می‌کند.
وی بیان کرد: با توجه به شیوع بیماری کرونا خیلی از بهره‌برداران برای دوری از شهر و تجمعات در اتاق‌های کارگری که در باغ خود دارند ساکن شدند که به دلیل مصرف آب بیشتر، میوه و غیره سبب ایجاد رطوبت در باغ‌ها شد و کنار آن افزایش بارندگی شهرستان و آبیاری بی‌موقع به افزایش رطوبت باغ‌ها دامن زد و خسارت‌هایی به باغ‌ها وارد کرد.
مبارزه با آفت مگس مدیترانه‌ای به صورت سم‌پاشی نیست
مدیر جهاد کشاورزی استهبان با بیان اینکه مبارزه با آفت مگس مدیترانه‌ای به صورت سم‌پاشی نیست و به صورت تله‌گذاری، هرس درختان، ایجاد تهویه بیشتر در درخت انجیر است، عنوان کرد: جهاد کشاورزی و مرکز تحقیقات کشاورزی استهبان این مواد را مکررا به بهره‌برداران اعلام کرده اما متاسفانه این ارتباط یک سویه است کشاورزان هم باید برای رفع مشکلاتشان به ما مراجعه کنند و ارتباط دو سویه بین جهاد و باغداران ایجاد شود.
وی با بیان اینکه مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استهبان کارشناس نیروی متخص گیاه پزشکی ندارد، گفت: امیدواریم با رایزنی‌هایی که انجام شده کمبود نیروی این مرکز برطرف شود اما در جهاد کشاورزی استهبان متخصص گیاه‌پزشکی حضور دارد و ما آمادگی داریم که به دلیل شرایط بیماری کرونا با ساخت کلیپ آموزشی و انتشار آن در فضای مجازی به بهره‌برداران برای رفع این مشکل کمک کنیم.