درگیری انجیرستان‌های خفر استان فارس با مگس سرکه؛ شغل ۹۰ درصد اهالی بخش سفیدار در خطر است

منطقه سفیدار خفر که شامل چندین روستا از جمله روستای کرفت، آبسرد، شاغون و غیره می باشد،یکی از مناطقی است که انجیر دیم و آبی در آن کشت می‌شود و سطح زیرکشت انجیر آنها حدود 7 هزار هکتار است و سالانه 2500 تن انجیر از آنها برداشت می‌شود.  

سید علی حسینی دهیار روستای آبسرد خفردر گفت و گو با خبرنگار انجمن انجیر ایران، با بیان اینکه روستای آبسرد حدود 420 خانوار و 1500 نفر جمعیت دارد، می‌گوید: شغل بیش از 90 درصد اهالی این روستا و روستای کرفت انجیرکاری است.  

وی با بیان اینکه انجیر منطقه سفیدار خفر به دلیل نبود سردخانه، شرکت‌های بسته‌بندی و فرآوری ناشناخته مانده است و انجیرکاران این منطقه محصول خود را برای فروش داخلی و صادرات به دیگر شهرستان‌ها استان فارس ارسال می‌کنند، می‌افزاید: جهاد کشاورزی زیاد به این منطقه توجه نمی‌کند و تاکنون کار خاصی برای این منطقه انجام نداده است.

یکی از انجیرکاران روستای آبسرد با بیان اینکه یکی از عمده‌ترین مشکلات ما فروش و بازاریابی محصولاتمان است و به همین دلیل مجبور هستیم که محصول خود را با واسطه به فروش برسانیم، می‌گوید: واسطه‌ها پول محصول را گاهی با 4 ماه تاخیر به ما پرداخت می‌کنند.

یکی دیگر از انجیرکاران این روستا با بیان اینکه در کنارمشکل  فروش و بازاریابی محصول انجیر چند سالی است که به دلیل آفت مگس سرکه، مگس آفریقایی و مگس مدیترانه‌ای بخش زیادی از محصول ما دچار بیماری ترشیدگی انجیر می‌شود می‌افزاید: برای جلوگیری از گسترش این آفت جهاد کشاورزی باید به کمک ما باغداران بیاید که تاکنون این اتفاق نیفتاده است.